SpyWindow. Tak manipuluje się klientami banków

 

Jeżeli odbierzesz telefon od pracownika banku, który nagle zapyta cię o login czy hasło - absolutnie nie podawaj, bo te dane należą tylko do ciebie i nikt nie ma prawa ich od ciebie wyciągać - ostrzega... Katarzyna Pakosińska w nowej odsłonie kampanii edukacyjnej Warszawskiego Instytutu Bankowości.

– Cyberprzestępczość to już nie tylko spam wysyłany do wszystkich drogą mailową. Teraz cyberprzestępca kombinuje i uderza konkretnie - na przykład w ciebie – przestrzega w ramach internetowej kampanii edukacyjnej przygotowanej na zlecenie sektora bankowego artystka Katarzyna Pakosińska.

Materiał poświęcony jest manipulacjom, jakim w ostatnich czasach często poddawani są wybrani klienci banków. Taki rodzaj cyberataku, który wymierzony jest w konkretną osobę, określa się mianem SpyWindow.

Celem działania złodziei jest kradzież danych logowania do systemów bankowości internetowej czy mobilnej. W tym celu często kontaktują się z klientem, podając się za pracownika banku. Nieświadome osoby nakłaniają do pobrania poufnego, rzekomo zabezpieczonego dokumentu. Do jego otwarcia wymagane są dane logowania do e-bankowości.

 

APONgM+73FaDAAAAAElFTkSuQmCC

(źródło Shutterstock)

SpyWindow, podszywając się pod aplikację banku, wyłudza dane do logowania i przesyła je e-mailem do cyberprzestępcy - słyszymy w materiale. Użytkownikowi prezentowany jest fałszywy dokument, który ma sugerować pomyślność autoryzacji, ostrzegają twórcy filmu.

Link do filmu w serwisie YouTube

Bankowcy, na zlecenie których powstaje ta kampania edukacyjna, przestrzegają przed łatwowiernością. Podkreślają, że kluczem do sukcesu cyberprzestępców jest podatność ofiar na różne metody socjotechniki. "Nieświadoma manipulacji osoba jest w stanie ulec sugestii i pod wpływem emocji popełnia błąd, który umożliwia przestępcom przeprowadzenie skutecznego ataku" - ostrzega narrator filmu z Katarzyną Pakosińską.

SpyWindow to tylko jeden z tematów, jakie podejmuje w swoich nagraniach aktorka. Inne dotykają m.in. tematu ryzyka związanego z programami lojalnościowymi, internetem rzeczy czy aplikacjami na telefon niewiadomego pochodzenia.

– Pakosińska mówi o poważnych sprawach w lekko niepoważnym tonie, ale zna się na rzeczy – tłumaczą bankowcy. Katarzyna Pakosińska nie jest jedyną twarzą kampanii realizowanej w ramach programu "Bankowcy dla Edukacji" we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i ponad 20 bankami. Wcześniejsze odcinki realizowano także z popularnymi prezenterami telewizyjnymi - Beatą Tadlą czy Maciejem Orłosiem.

(źródło bankier.pl)

« wstecz

Kontakt

Mapa dojazdu

[obiekt mapy]

ul. Kartuska 3 83-340 Sierakowice
Tel.:  58-684-67-30
   58-681-65-22
Fax.: 58-684-67-39
E-mail: centrala@bssierakowice.pl
Kod SWIFT: GBWCPLPP